Από 13 έως 22 Νοεμβρίου 2019, πραγματοποιήθηκαν από το Ελληνικό Στρατηγείο Επιχειρήσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης [ΕΣΕΕΕ-European Union Operation Headquarters (EU-OHQ)] η Τακτική Άσκηση Άνευ Στρατευμάτων «ΤΑΛΩΣ 19» και η Τακτική Άσκηση Μετά Στρατευμάτων «LIVEX 19».
Οι υπόψη ασκήσεις διεξήχθησαν στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του πολυεθνικού Σχηματισμού Μάχης HELBROC BG, ο οποίος αποτελεί στρατιωτική δύναμη ταχείας αντίδρασης, για την αντιμετώπιση καταστάσεων κρίσης. Συμμετείχαν η Ελλάδα ως κράτος-πλαίσιο, η Κύπρος, η Βουλγαρία, η Σερβία, η Ρουμανία και η Ουκρανία.
Την Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2019, έλαβε χώρα η Ημέρα Διακεκριμένων Επισκεπτών (ΗΔΕ-Distinguished Visitors Day), στο Στρατόπεδο «ΚΟΡΟΜΗΛΑ» (Αργυρούπολη Κιλκίς), όπου παρέστη ο Διοικητής του ΕΣΕΕΕ Αντιστράτηγος Κωνσταντίνος Φλώρος, ως εκπρόσωπος του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ.
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/ET19L192-1024x677.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/ET19L193-1024x677.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/ET19L194-1024x677.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/ET19L195-1024x512.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/ET19L196-1024x768.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/ET19L197-1024x512.jpg)