Ο Yuval Steinitz, Πρόεδρος της ισραηλινής Rafael, δήλωσε σε συνέντευξή του, στο ραδιόφωνο του Ισραηλινού Στρατού, ότι η χώρα θα έχει εντάξει στο οπλοστάσιο της το σύστημα λέιζερ Iron Beam μέχρι το 2025. Είπε επίσης ότι το Iron Beam θα χρησιμοποιηθεί για τη βελτίωση των επιδόσεων του αντιαεροπορικού/αντιπυραυλικού συστήματος Iron Dome. Όπως είπε, η συνδυαστική χρήση πυραύλων και του Iron Beam από το Iron Dome θα αυξήσει κατακόρυφα τις επιδόσεις του συστήματος. Το Iron Beam, που αναπτύσσει η Rafael, έχει μέγιστη εμβέλεια 7 χιλιόμετρα. Σύμφωνα με την Rafael η δέσμη λέιζερ του Iron Beam καταστρέφει έναν στόχο 4-5 δευτερόλεπτα από τη βολή.
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/IIBES22.jpg 1400w, https://defencereview.gr/wp-content/uploads/IIBES22-300x150.jpg 300w, https://defencereview.gr/wp-content/uploads/IIBES22-768x384.jpg 768w, https://defencereview.gr/wp-content/uploads/IIBES22-1024x512.jpg 1024w)