Παρουσία του Έλληνα Α/ΓΕΝ Αντιναύαρχου Νικόλαου Τσούνη ΠΝ ξεκίνησε η ναυπήγηση της πρώτης ψηφιακής γαλλικής φρεγάτας στα ναυπηγεία της Λοριαν.
Η παράδοση της πρώτης φρεγάτας προγραμματίζεται για το 2023. Όπως τονίστηκε στη τελετή το πρόγραμμα ναυπήγησης first defence and intervention frigate (FDI) θα αποδόσει 5 πλοία στο Γαλλικό Ναυτικό ενώ στην ομιλία του Γάλλου Α/ΓΕΝ δόθηκε έμφαση στη πλήρως φηφιακή διαμόρφωση του πλοίου, στις δυνατότητες ηλεκτρονικού πολέμου και κυβερνοάμυνας καθώς και σε όλες τις κλασικές μορφές ναυτικού πολέμου.
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/6A5D8E6E-092A-4FC0-B871-0719C53EEBA6-768x1024.jpeg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/2878F81D-18F1-4874-A773-1C69460D0687-1024x768.jpeg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/F73D6AB0-F108-474E-AD7C-C491E4E1ADEE-1024x768.jpeg)