Από 11 έως 22 Φεβρουαρίου, η Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών (ΣΜΥ), διεξήγαγε τη χειμερινή εκπαίδευση-διαβίωση των Σπουδαστών της, στο Περτούλι Τρικάλων.
Σκοπός της εκπαίδευσης, η οποία περιέλαβε αντικείμενα επιχειρησιακής και ειδικής εκπαίδευσης, με έμφαση στη διεξαγωγή ασκήσεων μικρών κλιμακίων, ήταν η εξοικείωση στη διαβίωση σε δυσμενείς καιρικές συνθήκες στην ύπαιθρο και η επαύξηση της σωματικής και ψυχικής αντοχής.
Η χειμερινή εκπαίδευση των Σπουδαστών, εντάσσεται στο ετήσιο πρόγραμμα σπουδών της Σχολής, το οποίο έχει σκοπό να διαμορφώσει αυριανούς Υπαξιωματικούς του Στρατού Ξηράς, με άρτια επαγγελματική και επιστημονική κατάρτιση.
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/WTHANCOS2-1024x677.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/WTHANCOS3-1024x683.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/WTHANCOS4-1024x677.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/WTHANCOS5-1024x677.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/WTHANCOS6-1024x677.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/WTHANCOS7-1024x677.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/WTHANCOS8-1024x677.jpg)
![](https://defencereview.gr/wp-content/uploads/WTHANCOS9-1024x677.jpg)